Registr
plemeníků

Přihlášení

Ilustrace zpravodaje
Techagro Brno 2018, Festival chovatelů ovcí Bulharsko, Jubilejní Horní Bučice, Pozvánka na Ovenálie...

Odčervení jehňat proti tasemnicím na jaře

Odčervení jehňat proti tasemnicím na jaře

Tasemnice jsou ploší červi velmi nebezpeční zejména pro jehňata a kůzlata. K nakažení dochází na pastvinách, kde se vyskytují tisíce drobných roztočů - pancířníků, kteří se nakazí vajíčky v trusu infikovaných zvířat a slouží jako nezbytní mezihostitelé. Jsou pozřeni spolu se spásanou trávou. Riziko infekce tasemnicemi souvisí s aktivitou pancířníků, která je nejvyšší v květnu a červnu. Mají rádi teplé, ne však horké počasí s občasným deštěm. V létě se raději ukrývají při zemi a chrání se před palčivým sluncem. Pokud je léto deštivé, riziko přetrvává. Před infekcí je třeba chránit především mladé jedince první a druhý rok na pastvě, zejména jehňata a kůzlata mohou na následky této parazitární infekce uhynout. Dospělá zvířata jsou odolnější.

Lékem volby na tasemnice je prazikvantel, který bývá kombinován  ve veterinárních léčivých přípravcích s dalšíúčinnou látkou působící na hlístice, čímž se rozšíří jeho spektrum účinnosti. Mezi tyto kombinované přípravky patří např. u nás již dříve používaný přípravek Levitape (prazikvantel a levamisol) v perorální suspenzi, který je registrován v zemích Evropské unie (EU) a je možný jeho dovoz na výjimku. V obdobném složení (prazikvantel, levamizol) a lékové formě vhodné pro jehňata je např. i suspenze First Drench / Virbac. Přípravek je na trhu v balení  5 l barel a dávkování 1ml/5 kg živé hmotnosti umožňuje aplikaci příslušné dávky jehňatům. Z dalších kombinovaných přípravků, prazikvantel spolu s moxidektinem, je přípravek Cydectin+Tape/ Virbac. Tato suspenze působí proti tasemnicím, hlísticím a svrabu a je možné jeho použití na základě předpisu ošetřujícího veterinárního lékaře a jeho žádosti o dovoz na výjimku ze zemí EU. 

Proti tasemnicím působí také přípravky na bázi benzimidazolů. Dobrý efekt vůči tasemnicím u nás dlouhodobě potvrzuje albendazol, který je zároveň účinný proti hlísticím a působí na dospělé motolice. Mezi přípravky obsahující albendazol patří kromě přípravků registrovaných v ČR (Albex 10% perorální suspenze/ Chanelle Pharm. Manufacturing Ltd., ALDIFAL 100 mg/ml perorální suspenze/ MIKROCHEM spol. s r.o.) přípravky registrované v jiných státech EU např. Endospec SC 2,5 %/ Cross Vetpharm Group Ltd, Tramazol 2,5 %/ Tulivin Laboratories Ltd, Valbazen/ Zoetis Ireland Limited.  Další účinnou látkou z této skupiny je oxfendazol působící na hlístice a tasemnice. Jedná se např. o přípravky v suspenzi Parafend/ Norbrook Laboratories Limited, a Wormall/ Coyle Veterinary Products Limited. Fenbendazol lze rovněž proti tasemnicím a hlísticím využít (přípravek Panacur 25 mg/ml perorální suspenze/ Intervet International B.V.). V přípravcích Arrest Oral Suspension/ Ancare Ireland Limited a Combizole Oral Suspension/ Cross Vetpharm Group Ltd je pro zvýšení účinnosti kombinován spolu s levamizolem. Albendazol, oxfendazol, fenbendazol a mebendazol patří do skupiny benzimidazolů, u nichž je velké riziko vytvoření rezistentních kmenů parazitárních hlístů. Při aplikaci je třeba dodržovat pravidla minimalizující vznik rezistence u parazitů, tj. dodržovat doporučené dávkování na kilo živé hmotnosti (nepoddávkovávat), střídat dle doporučení ošetřujícího veterinárního lékaře přípravky s léčivými látkami s rozdílným mechanizmem účinku.

V současné době jsou k dispozici přípravky registrované v ČR, které jsou vázány na předpis ošetřujícího veterinárního lékaře a přípravky registrované v Evropské Unii, které si mohou veterinární lékaři vyžádat na výjimku. Formuláře jsou k dispozici na webových stránkách ÚSKVBL. Přípravky jsou určené pro ovce. Kozám je nutné aplikovat dávku 1,5x vyšší než je dávka doporučená kvůli rychlejšímu vyloučení z organizmu (Vernerová, E., Svobodová, V., Pomezná, E. 2014: Ochrana před žaludečními a střevními parazity koz. Náš chov 7, Biosekurita na pastvě, 25-27). Ochranné lhůty na maso a mléko se u jednotlivých přípravků liší, proto je třeba vybrat anthelmintikum, které je možno v rámci managementu chovu použít.    

Pokud je výskyt tasemnic značný, je vhodné ošetřit všechna zvířata na pastvě (dospělá kvůli kontaminaci pastvin vajíčky) a poté opakovat léčbu po 2 až 4 týdnech u mladých zvířat. V deštivých letech je třeba zopakovat léčbu mladých zvířat i v letních měsících. Pokud je výskyt tasemnic nižší, léčba se soustředí na mladá zvířata. Chovatel může hodnotit intenzitu infekce podle nálezu článků tasemnic v trusu nebo zasláním vzorků trusu vybraných jedinců na koprologické vyšetření. Orientace dle zhoršeného zdravotního stavu je opožděná a může způsobit zbytečné úhyny mláďat. Frekvence odčervení se odvíjí od výskytu tasemnic v jednotlivých chovech.

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 

Anketa

Hlavním nosným prvkem Svazu by měly být:
Hlavním nosným prvkem Svazu by měly být
SCHOK © 2009-2015
design by virtual world