Registr
plemeníků

Přihlášení

Ilustrace zpravodaje
Výstava Náš chov 2017, Konference Kouty 2017, Kalendář 2018, Žebříčky beranů a bahnic

Odčervení jehňat proti tasemnicím na jaře

Odčervení jehňat proti tasemnicím na jaře

Tasemnice jsou ploší červi velmi nebezpeční zejména pro jehňata a kůzlata. K nakažení dochází na pastvinách, kde se vyskytují tisíce drobných roztočů - pancířníků, kteří se nakazí vajíčky v trusu infikovaných zvířat a slouží jako nezbytní mezihostitelé. Jsou pozřeni spolu se spásanou trávou. Riziko infekce tasemnicemi souvisí s aktivitou pancířníků, která je nejvyšší v květnu a červnu. Mají rádi teplé, ne však horké počasí s občasným deštěm. V létě se raději ukrývají při zemi a chrání se před palčivým sluncem. Pokud je léto deštivé, riziko přetrvává. Před infekcí je třeba chránit především mladé jedince první a druhý rok na pastvě, zejména jehňata a kůzlata mohou na následky této parazitární infekce uhynout. Dospělá zvířata jsou odolnější.

Lékem volby na tasemnice je prazikvantel, který bývá kombinován  ve veterinárních léčivých přípravcích s dalšíúčinnou látkou působící na hlístice, čímž se rozšíří jeho spektrum účinnosti. Mezi tyto kombinované přípravky patří např. u nás již dříve používaný přípravek Levitape (prazikvantel a levamisol) v perorální suspenzi, který je registrován v zemích Evropské unie (EU) a je možný jeho dovoz na výjimku. V obdobném složení (prazikvantel, levamizol) a lékové formě vhodné pro jehňata je např. i suspenze First Drench / Virbac. Přípravek je na trhu v balení  5 l barel a dávkování 1ml/5 kg živé hmotnosti umožňuje aplikaci příslušné dávky jehňatům. Z dalších kombinovaných přípravků, prazikvantel spolu s moxidektinem, je přípravek Cydectin+Tape/ Virbac. Tato suspenze působí proti tasemnicím, hlísticím a svrabu a je možné jeho použití na základě předpisu ošetřujícího veterinárního lékaře a jeho žádosti o dovoz na výjimku ze zemí EU. 

Proti tasemnicím působí také přípravky na bázi benzimidazolů. Dobrý efekt vůči tasemnicím u nás dlouhodobě potvrzuje albendazol, který je zároveň účinný proti hlísticím a působí na dospělé motolice. Mezi přípravky obsahující albendazol patří kromě přípravků registrovaných v ČR (Albex 10% perorální suspenze/ Chanelle Pharm. Manufacturing Ltd., ALDIFAL 100 mg/ml perorální suspenze/ MIKROCHEM spol. s r.o.) přípravky registrované v jiných státech EU např. Endospec SC 2,5 %/ Cross Vetpharm Group Ltd, Tramazol 2,5 %/ Tulivin Laboratories Ltd, Valbazen/ Zoetis Ireland Limited.  Další účinnou látkou z této skupiny je oxfendazol působící na hlístice a tasemnice. Jedná se např. o přípravky v suspenzi Parafend/ Norbrook Laboratories Limited, a Wormall/ Coyle Veterinary Products Limited. Fenbendazol lze rovněž proti tasemnicím a hlísticím využít (přípravek Panacur 25 mg/ml perorální suspenze/ Intervet International B.V.). V přípravcích Arrest Oral Suspension/ Ancare Ireland Limited a Combizole Oral Suspension/ Cross Vetpharm Group Ltd je pro zvýšení účinnosti kombinován spolu s levamizolem. Albendazol, oxfendazol, fenbendazol a mebendazol patří do skupiny benzimidazolů, u nichž je velké riziko vytvoření rezistentních kmenů parazitárních hlístů. Při aplikaci je třeba dodržovat pravidla minimalizující vznik rezistence u parazitů, tj. dodržovat doporučené dávkování na kilo živé hmotnosti (nepoddávkovávat), střídat dle doporučení ošetřujícího veterinárního lékaře přípravky s léčivými látkami s rozdílným mechanizmem účinku.

V současné době jsou k dispozici přípravky registrované v ČR, které jsou vázány na předpis ošetřujícího veterinárního lékaře a přípravky registrované v Evropské Unii, které si mohou veterinární lékaři vyžádat na výjimku. Formuláře jsou k dispozici na webových stránkách ÚSKVBL. Přípravky jsou určené pro ovce. Kozám je nutné aplikovat dávku 1,5x vyšší než je dávka doporučená kvůli rychlejšímu vyloučení z organizmu (Vernerová, E., Svobodová, V., Pomezná, E. 2014: Ochrana před žaludečními a střevními parazity koz. Náš chov 7, Biosekurita na pastvě, 25-27). Ochranné lhůty na maso a mléko se u jednotlivých přípravků liší, proto je třeba vybrat anthelmintikum, které je možno v rámci managementu chovu použít.    

Pokud je výskyt tasemnic značný, je vhodné ošetřit všechna zvířata na pastvě (dospělá kvůli kontaminaci pastvin vajíčky) a poté opakovat léčbu po 2 až 4 týdnech u mladých zvířat. V deštivých letech je třeba zopakovat léčbu mladých zvířat i v letních měsících. Pokud je výskyt tasemnic nižší, léčba se soustředí na mladá zvířata. Chovatel může hodnotit intenzitu infekce podle nálezu článků tasemnic v trusu nebo zasláním vzorků trusu vybraných jedinců na koprologické vyšetření. Orientace dle zhoršeného zdravotního stavu je opožděná a může způsobit zbytečné úhyny mláďat. Frekvence odčervení se odvíjí od výskytu tasemnic v jednotlivých chovech.

Kalendář akcí

«  
  »
P Ú S Č P S N
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
 
 
 
 

Anketa

Hlavním nosným prvkem Svazu by měly být:
Hlavním nosným prvkem Svazu by měly být
SCHOK © 2009-2015
design by virtual world