Anglonubijská koza (AN)

Charakteristika

Mléčné plemeno vyšlechtěné v 19. století křížením místních anglických koz s orientálními svislouchými plemeny (Chitral Jamnapari a Zaridi). Plemenná kniha byla založena v Anglii v roce 1890.

Plemeno je velkého tělesného rámce s pevnou konstitucí, na vysokých nohách, s typickou klabonosou hlavou a širokýma svislýma ušima. Živá hmotnost kozlů v dospělosti je 90-110 kg, koz 60-80 kg. Kohoutková výška je u koz 80-90 cm, u kozlů 90-110 cm.

Hlava – výrazně klabonosá, krátká, vzdálenost od lícní kosti k nejvyššímu bodu hlavy je stejná jako vzdálenost od mulce k čelistnímu kloubu. Zuby se dotýkají dásně horní čelisti. Mírný předkus by však neměl být penalizován za předpokladu, že zuby samotné nejsou vidět. Předkus a podkus (tolerance 0,5 cm) je vyřazovací vada. V případě rohatých koz by měly být rohy nasazeny široce od sebe, měly by směřovat dozadu a nevybočovat ven.

Oči – střední velikosti, šikmo a široce posazené, mandlový tvar dodává povýšený výraz

Uši – dlouhé, svislé, nízko nasazené, široké a otevřené. Pokud jsou přiloženy k mulci, jejich délka by jej měla přesahovat. Deformace uší se považuje za hrubou až vyřazovací vadu.

Krk – dlouhý a štíhlý, bez přívěsků.

Trup a končetiny – šíje posazená vysoko, plece výrazné, jemně utvářené, plynule přecházející do zbytku těla. Hrudník široký. Hřbet rovný a dlouhý, kříž má být mírně vyšší než kohoutek za předpokladu, že páteř není zakřivená. Přední končetiny rovné, podsazené přímo pod zvířetem, měly by být delší než je hloubka hrudníku. Zadní končetiny rovné. Spěnky jsou rovné a přímé.

Srst – krátká a jemná bez dlouhých chlupů. Barva bílá, smetanová, světle hnědá, kaštanová, černá, případně i strakatá. K barvě a kresbě není při hodnocení exteriéru přihlíženo.

Vemeno – větší, kulaté se širokou základnou, jemné. Poloviny výrazně neodděleny. Struky dlouhé, symetrické, dostatečně daleko od sebe umístěné. Pastruky jsou nepřípustné.

Varlata – dvě velká, souměrná s úměrně tvarovaným žlábkem na vrcholu šourku

Užitkovost

Plemeno se vyznačuje vysokou plodností a vynikající mléčnou užitkovostí. Plodnost se pohybuje v rozmezí 200-220 %, odchov by měl dosahovat 180 %. Kozy vyprodukují v průměru 1200-1500 kg mléka při vysoké tučnosti 4,7 % (v rozmezí 3,7-5,7 %) a obsahu bílkoviny 3,9 % (v rozpětí 3,7-4,4 %).

Chovný cíl

Plodnost na okozlenou kozu v % Odchov kůzlat v % Produkce mléka za laktaci v kg Obsah bílkoviny v mléce v kg Věk v měsících pro zařazení do plemenitby Živá hmotnost v kg při zařazení do plemenitby
Kozli Kozy Kozli Kozy
200 180 1200 40 6-7 8-10 50 45
Plodnost na okozlenou kozu v % 200
Odchov kůzlat v % 180
Produkce mléka za laktaci v kg 1200
Obsah bílkoviny v mléce v kg 40
Věk v měsících pro zařazení do plemenitby Kozli 6-7
Kozy 8-10
Živá hmotnost v kg při zařazení do plemenitby Kozli 50
Kozy 45