Registr
plemeníků

Přihlášení

Ilustrace zpravodaje
Členská schůze SCHOK z.s.,Plemenářský zákon,Stanovy SCHOK z.s.,Jednací řád útvarů SCHOK z.s.,Kauza...

Klub, kontakty

Klub, kontakty

Kluby pracovních ovčáckých psů najdete zde:
http://www.kpop.cz/
http://www.paseni.unas.cz/
________________________________________________________________________
Úroveň chovu ovcí významně ovlivňuje i práce ovčáckých psů, především psů plemene border kolie. Systematickým školením chovatelů ovčáckých plemen psů, výcvikem psů, prováděnými zkouškami a soutěžemi i vlastní prací psů na farmách dochází každoročně ke zvýšení počtu psů, kteří stádo ovcí odvedou kam si ovčák přeje, a zároveň i ke zvýšení počtu ovčáků, kteří dovedou psa i na dálku ovládat. Každým rokem přijede do ČR několik významných školitelů ze zahraničí a na druhé straně i několik českých ovčáků vycestuje do zahraničí, aby reprezentovali sebe i ČR v mezinárodních trialech.
.
První představení práce ovčáckých psů plemene border kolie proběhlo v roce 1999 v Litomyšli. V následujícím roce Border collie klub uspořádal školení pod vedení Serge van der Zweepa, již tehdy mistra světa v pasení ovcí. Tím byla odstartována nová éra ovčáctví, éra pasení ovcí v oplůtcích s využitím ovčáckých psů plemene border kolie. Již v roce 2001 vylo vyhlášeno první otevřené mistrovství ČR v ovládání ovčáckých psů v Rovečném. Každým rokem se pak zvyšoval počet školení, zkoušek a soutěží. Zatímco v roce 1999 byla uspořádána jen jedna akce, v roce 2008 jich bylo deset. Za desetileté období, tedy od roku 1999 do roku 2008, se v ČR uskutečnilo celkem 50 akcí, zkoušky absolvovalo 696 psů, z nichž má 549 psů zkoušku vloh (ZVOP), 120 psů zkoušku prvního výkonnostního stupně (ZPOP-1), 20 psů ZPOP- 2 a 7 psů ZPOP-3. V roce 2009 vstupují v platnost nová pravidla zkoušek, výcviku a soutěží v ovládání pasteveckých psů. Zkoušky s označením ZPOP1-3 nahradily mezinárodní trialy IHT1-3 (International herding trial), navíc přibyla zkouška pracovní upotřebitelnosti HWT (Herding working test).
.
U samého počátku zahájení zkoušek v ovládání ovčáckých psů v pasení ovcí stál Ing. Radko Loučka,CSc., který je pro tuto aktivitu garantem Border collie klubu a Kynologické jednotě ČR. Je zároveň i předsedou FCI sboru rozhodčích a členem mezinárodní FCI komise pro práci čistokrevných ovčáckých psů se sídlem v Bruselu. V roce 2004 byl založen Klub pracovních ovčáckých psů, který je členem Mezinárodní Asociace ovčáckých psů (ISDS - International Sheep Dog Society), se sídlem ve Velké Británii. Jeho prvním předsedou byl Michal Hrdlička. V roce 2008 ho v jeho funkci vystřídal Ing. Tomáš Fajmon.
.
Dne 26.2.2000 byla v Seči založena Česká asociace ovčáckých psů (ČAOP) jako jeden z klubů SCHOK, tedy bez právní subjektivity. Hlavním cílem ČAOP, podobně jako jiných Sheep Dog Associací (.SDA) v Evropě, bylo propagovat myšlenky a poslání organizace International Sheep Dog Society (ISDS), ale nezabývat se chovem psů. V roce 2004 však v ISDS nastala zásadní změna, otevřela se světu. Některé .SDA ihned této změny využily a začaly se zabývat chovem psů s průkazy původu ISDS. V tu dobu u nás vznikl klub KPOP a požádal ISDS o členství. ISDS ho dle dokladu UOI/1241 ze 14.10.2004 přijala. Tím KPOP začal plnit základní funkci zástupce ČR v ISDS, kterou předtím plnila ČAOP. To bylo také hlavním důvodem, proč brzy po tom ČAOP zanikla.

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 

Anketa

Zahajujeme seriál anketních otázek, otázka pro tento týden: CO PRO VÁS SCHOK ZNAMENÁ?
SCHOK © 2009-2015
design by virtual world