Registr
plemeníků

Přihlášení

Ilustrace zpravodaje
Žebříčky bahnic a beranů. Veletrh Animaltech Brno. Dotace na genetické zdroje. Ovenálie Východná....

Cigája

Cigája

Charakteristika:
Polojemnovlnné plemeno, středního tělesného rámce s trojstrannou užitkovostí (maso, mléko, vlna). Cigája se odvozuje od dlouhoocasých ovcí typu archara, stejně jako merinová plemena. Pochází z Balkánského poloostrova a patří k nejstarším kulturním plemenům. Ovce jsou většinou bezrohé, u beranů se rohy vyskytují vzácně. Hlava ovcí je černá, nosní linie u beranů má mírný klábonos. Uši středně dlouhé, široké a velmi pohyblivé. Jsou porostlé tmavě zbarvenou krycí srstí. Sliznice na mulci, jazyku a očích je tmavé barvy. Krk středně dlouhý, rovný a vysoko nasazený. Hřbet rovný středně široký, který přechází v dosti skloněnou záď. Hrudník poměrně úzký, ale dlouhý. Nohy jsou středně dlouhé, suché, dobře stavěné. Paznehty černé, kůže tmavě růžová, výjimečně tmavá. Vemeno je široce nasazené, struky dlouhé. Ovce se vyznačují temperamentem, dobrou chodivostí, nedostatečným osvalením hřbetu a kýty. Živá hmotnost bahnic 45-50 kg, beranů 60-75 kg. Jehňata se rodí se šedou nebo tmavě hnědou vlnou, v pozdějším jehněčím věku přechází v barvu bílou, sortiment C-CD (29,1-35,0 µ).Narození černí jedinci zůstanou stále tmavými. K nežádoucím vlastnostem patří výskyt černých vlasů v rounu. Plemenným znakem je i výrazná asezonost říje. Plemeno je vhodné pro košárování, velmi odolné vůči nepříznivým klimatickým podmínkám, hodí se zejména do horských oblastí. Pro své všestranné užitkové vlastnosti je mimořádně vhodné pro meziplemenné křížení k produkci jehňat na výkrm. Plemeno vyhovuje především salašnickému způsobu chovu. Mléko kvalitní, vhodné k výrobě brynzy a ovčích sýrů. Jatečná zralost jehňat ve výkrmu se dostavuje v živé hmotnosti cca 30 kg, u kříženců s masnými plemeny nad 35 kg.
Užitkovost plemene:
Plodnost na obahněnou ovci 140-150%, živá hmotnost jehňat ve 100 dnech věku 27-32 kg, denní přírůstek v odchovu a výkrmu 220-250g, dojivost za laktaci 120-150l mléka. Roční stříž potní vlny bahnic 3,0-3,5 kg, beranů 4,0-5,5 kg, výtěžnost 55-65%.

Chovatelé tohoto plemena

PříjmeníJménoKraj
KabrtovaMarie
KovalčíkFilipStředočeský kraj
PražákVlastimil Královéhradecký kraj
vargapeterSlovensko
MatyášJaroslavSlovensko
TajslerVáclavOlomoucký kraj
CulekRomanKrálovéhradecký kraj
HanoPeterSlovensko
molekvojtěchZlínský kraj
barbaroivanaPardubický kraj
KlímaZdeněkLiberecký kraj

Profily uživatelů a jejich kontakty jsou dostupné pouze pro registrované uživatele. Prosím přihlašte se zde, nebo sezaregistrujte se zde.


Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 

Anketa

Zahajujeme seriál anketních otázek, otázka pro tento týden: CO PRO VÁS SCHOK ZNAMENÁ?
SCHOK © 2009-2015
design by virtual world